Свет

Макрон му порача на Нетанјаху: Присилното преместување на населението е воено злосторство

Макрон: Целосното уништување на Хамас може да значи уште десет години војна

За време на телефонскиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, францускиот претседател Емануел Макрон го потврди своето противење на офанзивата на израелските одбранбени сили (ИДФ) во Рафах и го предупреди дека секое принудно преместување на населението ќе претставува воено злосторство, соопшти прес-службата на соопшти Елисејската палата.

Макрон, кој повикува на итен и траен прекин на огнот во Газа, исто така ги осуди неодамнешните израелски најави за населување, додека Израел најави заплена на 800 хектари земја во долината Јордан на окупираниот Западен Брег, објави телевизијата БФМ.

Додека израелската армија од понеделникот спроведува голема операција во болничкиот комплекс Ал-Чифа во градот Газа, каде што тврди дека убила околу 170 борци и вети дека ќе остане додека не се најде последниот, Макрон изрази длабока загриженост за операции извршени од израелската војска.армија.

Макрон повтори дека иднината на Газа може да се обезбеди само во рамките на идната палестинска држава и под одговорност на палестинската управа.

На почеток