Свет

Путин свика состанок: Поканети се шефовите на безбедносниот сектор и претставници на Москва

Путин: Обидите на странските служби за дестабилизација на Русија мора да се потиснат

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе одржи состанок на кој ќе разговара за мерките преземени по терористичкиот напад во петокот врз градското собрание Крокус во регионот на Москва, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„На состанокот ќе присуствуваат шефовите на безбедносниот и социјалниот сектор, како и претставници на Москва и Московскиот регион“, рече Песков, пренесува РИА Новости.

Според неговите зборови, Путин продолжува да добива извештаи од сите служби за терористичкиот напад извршен во петокот во градското собрание Крокус, во кој загинаа 137 лица.

Песков рече дека истрагата сè уште не дала конечна верзија за причините што довеле до терористичкиот напад во Градското собрание Крокус.

„Истрагата се уште е во тек и засега не е објавена конкретна верзија. Претходните извештаи беа прелиминарни, а официјална верзија досега не е објавена. Останува да чекаме официјални информации од нашите официјални органи за спроведување на законот“, нагласи Песков.

Тој посочи дека руските специјални служби самостојно го истражуваат терористичкиот напад на Крокус и дека не станува збор за помош од други земји.

На прашањето дали западните земји, кои претходно предупредуваа за можни терористички напади во Москва, дале информации за терористичкиот напад во Крокус и дали Русија сега има потреба од таква помош, Песков рече дека нема контакти со западните земји во врска со истрагата за терористот. напад во Крокус.

Нашите служби работат независно, сега не станува збор за помош“, рече Песков и оцени дека борбата против тероризмот бара меѓународна соработка, која сега поради конфронтацијата не постои.

На почеток