Свет

Терористички лидер од Москва удрил дете додека се обидувал да побегне

Водачот на терористите кои се осомничени дека го извршија масакрот во Москва, кога беа убиени 137 лица, а над 180 беа ранети, Далерион Мирзојев, управуваше со автомобилот Рено во кој се обидоа оние кои го извршија терористичкиот напад во Градското собрание Крокус да избега. Според руска Известија, тој со автомобил рено удрил дете додека се обидувал да побегне.

Оваа информација ја потврдија два извори на Известија. Според еден од изворите, Мирзоев бил тој што го соборил детето во близина на концертната сала по нападот.

Терористичкиот напад на градското собрание Крокус се случи на 22 март пред концертот на групата Пикник. Луѓето во маскирни униформи влегле во зградата, почнале да пукаат и ја запалиле салата. Како резултат на тоа, избувнал пожар на површина од речиси 13 илјади квадратни метри.

Терористите се упатиле до концертната сала со бело „рено“ со тверски регистерски таблички и затемнети стакла – овој момент е снимен на видео рекордерот на еден од автомобилите кои минувале. Откако ја напуштил салата Крокус, возачот удрил дете кое истрчало од зградата, а момчето завршило на интензивна нега. По терористичкиот напад автомобилот бил ставен на барана листа. Пронајден е во регионот Брјанск. Според руските власти, терористите се обидувале да влезат на територијата на Украина. Набрзо биле уапсени и сите биле приведени до 22 мај.

Покрај четворицата директни извршители на терористичкиот напад, приведени се уште седум лица. Тие се соочуваат со доживотен затвор.

На почеток