Свет

Повеќе од 32.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади за еден ден

Најмалку 32.333 Палестинци се убиени, а 74.694 се ранети од 7 октомври 2023 година во израелските напади врз Газа, според Министерството за здравство на Газа.

Ројтерс објави дека министерството управувано од Хамас соопшти дека само во последните 24 часа загинале 107 Палестинци, а 176 се ранети.

Израелската армија уапси уште 15 Палестинци во воени напади на окупираниот Западен Брег, соопштија во понеделникот групите за заштита на затворениците, јавува Anadolu Agency. Според палестинските податоци, од 7 октомври израелската армија уапсила 7.770 Палестинци на окупираната територија.

Поголемиот дел од населението на опколената територија од 2,3 милиони луѓе е раселено откако Израел започна со воздушно бомбардирање и копнена офанзива, а хуманитарните агенции предупредија дека гладот ​​во Газа е неизбежна последица на само ограничената хуманитарна помош што минува низ него.

На почеток