Свет

Трамп денеска мора да плати 454 милиони долари, би можел да остане без недвижен имот

Трамп со предупредување доколку не се врати во Белата куќа:  националната економија целосно ќе пропадне

Обврзницата на Доналд Трамп од 454 милиони долари за пресудата за измама истекува денеска, или Њујорк би можел да заплени некои од неговите имоти.

Трамп, претпоставениот републикански кандидат на претседателските избори во ноември, мора или да ги плати парите од свој џеб или да обезбеди друга гаранција со еднаква вредност додека се жали на судската пресуда од 16 февруари според која поранешниот претседател манипулирал со информациите за неговото богатство и големината на неговата компанија.со цел да ги измами доверителите и осигурителните компании.

Трамп ги прецени неговите имоти како Мар-а-Лаго на Флорида и низа деловни згради и терени за голф, според конечната пресуда.

Тој денеска на социјалните мрежи повтори дека не е виновен и го нападна судијата кој досудил толкава сума. Неговата кампања во петокот повика на донации од „милион про-Трамп патриоти“, предупредувајќи дека и познатата кула Трамп е во опасност од заземање.

Трамп на социјалните мрежи објави дека има кеш во износ од 500 милиони долари, но сака да ги потроши за изборна кампања.

Овој случај ја нарушува репутацијата на Трамп како успешен бизнисмен. Тој се здоби со слава како развивач на вредни имоти, вклучувајќи ја и кулата Трамп во Менхетен.

Сега тој има голем број финансиски проблеми кои му стојат на патот на неговото враќање во Белата куќа, вклучувајќи го и фактот дека неговата кампања собира средства побавно од онаа на демократот Џо Бајден.

Како прв поранешен претседател на САД кој е обвинет, Трамп е обвинет во четири одделни случаи.

Тој овие процеси ги нарекува политички мотивирани и тврди дека е невин.

Ова не е единствениот процес во кој тој мораше да објавува пари – тој објави обврзница од 91,6 милиони долари за да ја покрие пресудата за клевета на писателот Е. Џин Керол додека е во жалба.

На почеток