Свет

Израелската армија убила 30 луѓе во последните 24 часа

Израел: Не напаѓаат од седум фронта, само на еден не возвративме

Израелската армија уби 30 лица во последните 24 часа во Рафах и блокираше две болници, тврдејќи дека таму се кријат членови на Хамас, соопштија палестинските болничари.

Израел Израелските одбранбени сили (ИДФ) тврдат дека Хамас ги користи болниците во Газа како свои бази, додека Хамас и медицинскиот персонал тоа го негираат, пренесува Ројтерс.

Околу 1,5 милиони жители на Газа се наоѓаат во засолништа во градот Рафах, каде се соочуваат со глад, болести и секојдневно израелско бомбардирање.

На почеток