Свет

18 лица загинале додека се обидувале дојдат до храна во Газа

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Властите на Хамас во Појасот Газа денеска соопштија дека 18 лица загинале додека се обидувале да соберат прехранбена помош која била со падобран на територијата.

Меѓу нив, 12 лица се удавија во морето.

Хамас повика на прекин на операциите на воздушен транспорт и побара итно отворање на копнените приоди.

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека во претходните 24 часа починале 81 лице.

Од 7 октомври, кога започна војната, 32.414 Палестинци се убиени, а 74.787 се ранети.

На почеток