Свет

Бајден повторно го навреди Путин

Официјално започна истрага за импичментот на Бајден

Американскиот претседател Џозеф Бајден повторно го навреди рускиот претседател Владимир Путин, говорејќи пред гласачите во американската сојузна држава Северна Каролина.

Бајден ја даде изјавата во контекст на зголемување на даноците за богатите со цел да се распредели помош за Украина.

„Замислете што можеме да направиме со ова (приходи од зголемените даноци на богатите). Можеме да направиме толку многу, вклучително и да се погрижиме да ја заштитиме Украина од месарот Путин“, нагласи шефот на Белата куќа.
Претходно американскиот претседател го нарече рускиот лидер „убиец“.

Путин, коментирајќи ги овие зборови, му посака здравје на Бајден и истакна дека оценувањето на другите луѓе е исто како и гледањето во огледало.

На почеток