Свет

Намерното предизвикување глад во Газа може да биде воено злосторство од страна на Израел

Шефот на ОН: Луѓето во Газа се толку гладни што ги запираат камионите со помош и веднаш јадат на улица

Можно е Израел да користи намерно гладување во Газа како средство за војување, изјави високиот претставник на Обединетите нации Фолкер Турк во интервју за Би-Би-Си.

По неколкумесечни предупредувања, извештајот направен во соработка со Обединетите нации (ОН) презентираше цврсти статистички докази дека хуманитарната катастрофа во Газа се претвора во вештачки глад.

Овој зголемен притисок врз Израел да ги заштити палестинските цивили и да дозволи залихите со хуманитарна помош да стигнат до луѓето кои имаат потреба.

Фолкер Тирк, висок функционер на ОН, во интервју за Би-Би-Си рече дека Израел има значајна одговорност овде.

Всушност, како што наведува, постои „убедлив“ аргумент дека Израел користи намерно гладување во Газа како средство за војна, што, доколку се докаже, би претставувало воено злосторство.

Израелскиот министер за економија Нир Баркат, висок функционер во партијата Ликуд на премиерот Бенјамин Нетанјаху, ги отфрли предупредувањата на Турк како „целосна глупост“ и „грубо неодговорна изјава“.
Како и неговите колеги од кабинетот, Баркат тврди дека Израел ја пропушта целата помош што ја испраќа Америка и остатокот од светот.

Меѓутоа, како што наведуваат, хуманитарната помош прво стигнува до Хамас, а ОН подоцна не успеваат да го дистрибуираат она што остана.

Сепак, на египетската страна на границата често се формираат долги редици камиони, дупки полни со помош за Појасот Газа.

Тие можат да влезат во Газа само преку Израел, по низа сложени и бирократски проверки.

Отсуството на соодветна помош го принуди Јордан, а сега и другите земји како САД и Велика Британија, на најмалку ефикасниот начин за доставување хуманитарна помош – од воздух.

Група Палестинци кои се обиделе да стигнат до дел од пакетите слетале во морето се удавиле.

На почеток