Скопје

Во куќен притвор завршија две лица, осомничени за убиството на докторот во Железара

Побаран куќен притвор за две лица, осомничени за убиството на докторот Ацо Трпковски во Железара

„Со оглед на тоа што се уште се преземаат дејствија за обезбедување докази, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје синоќа до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка краткотраен куќен притвор во траење од 48 часа за две од лицата кои беа задржани во врска со убиството на лекар во скопската населба Железара. Предлогот е прифатен и бараната мерка е определена“, велат од Обвинителството.

Вчера беа приведени вкупно три лица.

Во детали, Тошковски за овој случај зборуваше во подкастот „Претрес со Ландов“. Меѓудругото даде одговор и за тоа дали професијата е поврзана со мотивот на убиството.

На почеток