Свет

Авион се урна во Калифорнија, има загинати

(Видео) Мал авион се урна врз далековод, настрадаа маж и мало дете

Две лица загинаа кога мал авион се урна во Труки, Калифорнија, во близина на границата со американската сојузна држава Невада, соопшти полицијата.

Авион со еден мотор се урна во саботата попладне додека се обидуваше да слета на аеродромот Труки Тахо, соопшти полицијата, пренесе АП.

Потврдено е дека две лица загинале, но се уште не е познато колку луѓе имало во авионот. Американскиот национален одбор за безбедност на транспортот и Федералната управа за авијација денеска ќе започнат истрага, соопшти полицијата.

Truckee се наоѓа на околу 50 километри југозападно од Рено, Невада.

На почеток