Свет

Киев повторно би можел да стане цел на руските копнени сили

Путин одржа голема годишна прес-конференција: „Не знам зошто воопшто Украинците напаѓаат“

Градоначалникот на Киев Виталиј Кличко изјави дека главниот град на Украина повторно би можел да стане цел на руските копнени сили.

„Киев беше и останува цел на Путин, бидејќи главниот град е срцето на земјата. Но, сега сме многу подобро подготвени за тоа отколку пред две години. Ако Путин ја донесе таа одлука, тоа ќе биде крвава одлука“, изјави Кличко. Билд .

Кличко интервјуто го даде пред уништената станбена зграда која пред неколку дена беше погодена од руска ракета.

Во таа прилика тој го повика Западот да ја зајакне својата поддршка за Украина: „Итно ни треба повеќе противвоздушна одбрана, повеќе противвоздушни ракети“, рече тој.

Тој одговори и на коментарите на некои западни политичари за преговорите или т.н „замрзнување на војната“, велејќи:

На почеток