Свет

(Видео) Русите во битка испратија роботски мини-тенкови кои фрлаат гранати

Русија тврди дека Украинците го гаѓале Белгород со касетни бомби и бара состанок на ОН

Минатата недела нови руски роботски тенкови вооружени со гранати се приклучија на нападот врз украинските позиции околу населбата Бердичи, западно од урнатините на Авдијивка.

Копнените роботи, долги околу еден и пол метар и вооружени со фрлачи на гранати АГС-17, беа воведени во борбите како дел од руските напади западно од Авдијивка. Тој град, поранешно украинско упориште во источна Украина, падна пред еден месец благодарение на руските бомби и пешадиските напади за кои Русите скапо платија.

„Како дел од борбената мисија, група нападни беспилотни летала ги поддржаа операциите, обезбедувајќи сузбивање на непријателските позиции во селото користејќи ги инсталираните фрлачи АГС-17 од кои испукаа неколку стотици гранати“, напиша пропагандистот Борис Рожин.

„За време на борбената мисија, беспилотните летала постигнаа добри резултати“, додаде тој. „Тие продолжија да работат дури и во услови кога загубата на војници и скапа опрема би била неизбежна. Она што Рожин не го спомна е дека 47-та механизирана бригада на украинската армија онеспособи или оштети најмалку два роботи, а потоа испрати мали воздушни дронови FPV за да ги разнесат.

На почеток