Свет

Киев ја намалува возраста за пријавување во војна – од 27 на 25 години

Песков: Време е Украина и САД да сфатат дека Русија не може да биде поразена

Киев се обидува да повика повеќе луѓе откако се соочи со намалување на бројот на борци волонтери.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон со кој се намалува старосната граница за воена мобилизација за две години – од 27 на 25 години.

За време на повеќе од две години војна, Киев се соочи со големи загуби на бојното поле.

Зеленски во декември рече дека се потребни уште 500.000 војници.

При подготовката на нацрт-законот, Министерството за одбрана на Украина го оправда намалувањето на старосната граница за регрутирање со потребата да се пополнат резервите.

Пред оваа промена на законот, мобилизацијата важеше за Украинците на возраст од 27 до 60 години, дури и ако немаа искуство во воена служба.

Иако законот беше изгласан од пратениците во мај 2023 година, тој не стапи на сила бидејќи Зеленски не го потпиша.

Не е јасно што го натера претседателот да го потпише законот сега, но тој претходно предупреди за плановите на Русија да започне офанзива во текот на пролетта или летото.

Украинските власти се надеваа и ветија дека ќе ги вратат деловите од територијата освоена од Русија, како и дека ќе ги прекинат руските линии за снабдување со Крим, полуостров кој беше анектиран од Русија во 2014 година.

Украинските политички и воени власти со месеци укажуваат дека им недостига западно оружје и дека нема да можат да се одбранат без современи системи за противвоздушна одбрана.

Од почетокот на војната, Киев и Москва само во неколку наврати зборуваа за сопствените загуби.

Извештајот на американското разузнавање објавен во декември проценува дека 315.000 руски војници се убиени или ранети од почетокот на војната, што се вели дека е речиси 90 отсто од рускиот воен персонал на почетокот на инвазијата.

Зеленски во февруари рече дека 31.000 украински војници биле убиени од почетокот на војната, но американските власти проценуваат дека бројот на загинати украински војници бил најмалку 70.000 и 120.000 ранети.

На почеток