Свет

Речиси 80 луѓе се заробени низ Тајван, повеќе од 700 се повредени

Најмалку 77 луѓе останаа заробени низ Тајван по силниот земјотрес што го погоди источниот брег на островот, додека повеќе од 700 се повредени, соопшти Националната агенција за пожари (НФА).

Според CNN, 97 згради биле оштетени низ островот, а околу половина од оштетените згради се наоѓаат во округот Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот, според локалните власти.

Четири згради во областа делумно се урнаа, рече окружниот судија во Хуалиен Хсу Чен-веи на прес-конференција во средата.

Жителите на трите згради се безбедно евакуирани, додека операциите за пребарување и спасување продолжуваат во деветкатницата Уран, која е наведната десно по уривањето на приземјето, рече Хсу.

Дваесет и две лица беа спасени од зградата на Уран, а се уште се во тек напорите да се контактира со еден преостанат жител, соопшти NFA.

На почеток