Свет

Финска жали за смртта на 12-годишно момче кое загина во пукање во училиште

За несреќата во Венеција тројца осомничени за повеќекратно убиство, убиство на пат…

Знамињата се веат на половина копје низ Финска додека земјата жали за смртта на 12-годишно момче во пукање во училиште, кое полицијата соопшти дека го извршил школски другар.

Две ученички од Виертола, исто така на возраст од 12 години, биле тешко ранети во нападот во вторникот, соопштија болничките власти и полицијата. Нема ажурирање за нивниот медицински статус рано во средата.

„Полицијата има прелиминарни сознанија за мотивот на делото, но од истражни причини се уште не може да се потврди“, соопштија од полицијата.

Тие рекоа дека осомничениот го признал пукањето во текот на првичната истрага, но се уште никој јавно не зборувал во негово име. Тој е ставен на грижа на социјалната служба бидејќи детето не може да биде во притвор.

Откако веста за пукањето се појави во вторникот наутро, загрижените родители чекаа пред училиштето со часови додека наставниците ги држеа вратите од училниците затворени за да ги заштитат своите ученици и да им дозволат на полицајците да го претресат училиштето.

Осомничениот во овој случај на крајот бил уапсен на околу четири километри од училиштето, а со себе сепак имал пиштол.

Осомничениот и починатото момче биле фински државјани, соопшти полицијата. Една од повредените девојки е Финска, додека третата жртва е двојна државјанка на Финска и Косово.

Инспекторите ги предупредија луѓето да не шират гласини на интернет.

„Има многу различни, делумно неточни информации за тоа што се случило. Полицијата продолжува да нагласува дека ширењето неточни информации на социјалните мрежи е кривично дело“, велат тие.

Владата ги повика Финците да се приклучат на денот на жалост во среда и нареди знамињата на јавните згради да бидат спуштени на половина копје во знак на жалост за смртта на детето.

По смртоносните престрелки во училиштата во 2007 и 2008 година, Финска ги заостри законите за оружје во 2010 година и воведе фитнес тест за сите кандидати за дозвола за оружје. Покачена е и минималната возраст за кандидатите од 18 на 20 години.

Во земјата со 5,6 милиони жители, каде што ловот и пукањето се популарни, има повеќе од 1,5 милиони лиценцирано огнено оружје и околу 430.000 носители на дозвола.

На почеток