Свет

Столтенберг: Не е прашањето дали, туку кога Украина ќе стане членка на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не е прашање дали, туку кога Украина ќе стане членка на Алијансата.

„Москва мора да разбере дека нема да ги постигне своите цели на бојното поле“, рече Столтенберг пред состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО и најави дека на состанокот ќе се разговара за тоа како НАТО може да преземе поголема одговорност за координирање на испораката на оружје и обуката. Украина.

„Го трансформираме сеопфатниот пакет помош на НАТО во повеќегодишна програма за помош“, рече Столтенберг и додаде дека на 4 април, на 75-годишнината од НАТО, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Украина.

Столтенберг ги поздрави членките на алијансата кои доставуваат помош за Украина, но исто така предупреди дека на Европа и се заканува војна „во размери што мислевме дека останале во историјата“ и дека Украина има итни потреби чие одложување создава „последици на бојното поле токму како говориме”. Состанокот на министри ќе подготви терен за постигнување консензус за овие проблеми

На самитот во Вашингтон во јули, Столтенберг рече и посочи дека оваа година рекорден број земји-членки ќе ја достигнат распределбата на алијансата од два отсто од БДП. Тој посочи дека азиските земји со симпатии кон Русија се клучни за „продолжувањето на војната“.

„Кина ја зајакнува руската воена економија. За возврат, Москва ја дава својата иднина под хипотека на Пекинг. Северна Кореја и Иран испорачуваат значителни количини оружје и муниција. За возврат, Пјонгјанг и Техеран добиваат руска технологија и набавки кои им помагаат да ги подобрат своите ракетни и нуклеарни капацитети. Затоа земјите кои размислуваат подеднакво мора да работат заедно бидејќи, како што изјави Столтенберг, сите можат да добијат многу од практичната соработка на полето на технологијата, сајбер и хибридните закани, но и затоа што нивната соработка е важна за Украина и за европските и индо Безбедност на Пацификот“, рече тој.

Тој додаде дека НАТО е основан врз една единствена претпоставка, а тоа е дека нападот врз еден сојузник е напад врз сите членки.

„На оваа основа го изградивме најмоќниот и најуспешен сојуз во историјата, а во изминатите 75 години отворените врати на НАТО помогнаа да се шири демократијата и просперитетот низ Европа“, рече Столтенберг.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО ќе се сретнат денеска и четврток во Брисел во пресрет на 75-годишнината од таа алијанса за да разговараат за преземање на координацијата на испораката на оружје за Украина, која во моментов ја предводат САД.

Се очекува на состанокот на министрите да се разговара за предлогот на Столтенберг за петгодишен пакет воена помош за Украина во вредност од 100 милијарди евра, со кој НАТО ќе преземе некои координативни обврски од т.н. Рамштајн групацијата предводена од САД.

На почеток