Свет

Жителите на селото Злот згрозени од стореното дело на нивниот сосед

Мештаните се во шок што нивниот сосед направил вакво монструозно злосторство

Жителите на селото Злот се уништени од веста дека е убиена малата Данка Илиќ (2), а уште повеќе згрозени од тоа што тоа го направил нивниот сосед.

Имено, полицијата во Бор ги уапси работниците на јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор, Срѓан Јанковиќ (50) од село Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот под сомнение дека ја убиле малата Данка Илиќ (2).

Злот е пуст по оваа вест, луѓето влегле во нивните куќи, а некои ни велат дека Дејан не оставил впечаток на таков човек и дека биле шокирани од грозоморното сознание.

Беа мирни, не знам што му падна во глава за да направи таква монструозна работа. Нема жена и деца, тој и брат му работеле во градежништво, за малку ќе почнале во водоводот – изјавил за Телеграф еден од соседите.

Друг додава дека автомобилот за кој се сомничи дека удрил во Данка не го управувал Дејан, туку негов колега.

Возеше слабо. Но, претпоставувам кога ќе удриш некого, се јавуваш на 911, а не за да го убиеш и криеш – вели мажот шокиран и уништен од страшната вест.

Телото на девојчето се уште не е пронајдено.

Како што дознаваме, девојчето било удрено од автомобил, нејзиното тело било ставено во службено возило и фрлено во депонија. Наводно и го покриле телото со ѓубре. Постои сомнение дека девојчето било живо и дека осомничените биле пијани.

Според договорот автомобилот е исчистен со киселина за да се извади крвта. Но, сепак една капка била забележана и дадена на анализа – вели изворот.

Јанковиќ е обвинет за сторено тешко кривично дело против безбедноста на јавниот сообраќај, а Драгијевиќ за помагање на сторителот по извршувањето на делото. По апсењето и на двајцата им е одреден притвор до 48 часа.

Истрагата на криминалистичката полиција на ПУ Бор укажува дека се се случило на 26 март околу 13 часот и 52 минути, односно само седум минути откако исчезнало девојчето, се вели во пријавата на мајката.

Јанковиќ е обвинет дека не ја приспособил брзината на возилото на состојбата и условите на патот, поради што со предниот десен дел од возилото ја удрил девојката и ја убил – вели извор од истрагата.

Данка Илиќ исчезна на 26 март околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле кај Бор. Кога исчезнала била со мајка и и брат и оттогаш и се губи секаква трага. Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

фото telegraf.rs

На почеток