Свет

(Видео) Шокантна снимка од копањето на депонијата каде го бараат телото на Данка

Се уште се пребарува депонијата каде што постои сомневање дека е фрлено телото на малата Данка Илиќ (2). Како што јавија репортерите на Телеграф, на местото на настанот пристигнала жандармеријата, а потрагата се проширила на целиот терен.

Двајца мажи се осомничени дека со автомобил ја удриле девојката, телото го ставиле во службено возило и го фрлиле на депонија. Наводно и го покриле телото со ѓубре. Се сомнева дека девојчето било живо и дека биле пијани.

Според договорот автомобилот бил исчистен со киселина за да се извади крвта. Но, сепак една капка била забележана и дадена на анализа – вели изворот.

Инаку, Јанковиќ е осомничен дека на 26 март годинава со службено возило „фиат панда“ на улица „Радомира Путника“ удрил во пешак, двегодишно девојче Данка и ја усмртил. Тие заедно со колегата Драгијевиќ го ставиле телото на девојчето во багажникот на возилото, по што се упатиле кон дивата депонија на „Старобањска пут“ кај Бор, каде што телото го фрлиле на десната страна од патот.

Јанковиќ е обвинет за сторено тешко кривично дело против безбедноста на јавниот сообраќај, а Драгијевиќ за помагање на сторителот по извршувањето на делото. По апсењето и на двајцата им е одреден притвор до 48 часа.

Истрагата на криминалистичката полиција на ПУ Бор укажува дека се се случило на 26 март околу 13 часот и 52 минути, односно само седум минути откако исчезна девојчето, се вели во пријавата на мајката.

@alo_portal

Pretraga deponije na kojoj se sumnja da je zakopana mala Danka! 🎥|VideoPlus #amberalert #danka #fypシ #fypシ゚viral #alodnevnenovine #alo #dankailić💔

♬ original sound – Alo_portal

видео alo.rs

На почеток