Свет

Таткото на осомничениот за убиството на малата Данка додека трагаше разговараше со новинарите, се правеше дека ништо не знае, а сега е уапсен

Далибор Драгијевиќ (40) и Радослав Драгијевиќ (70), татко и брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој заедно со неговиот колега Срѓан Јанковиќ (50) ја уби Данка Илиќ (2) од Бор, се уапсени под сомнение дека му помагале на осомничениот да го сокрие телото на девојчето. Таткото на осомничениот Дејан, кој сега е уапсен, пред апсењето давал изјави за новинарите, при што се правел дека не знае ништо за делото.

Откако министерот за полиција на Србија, Братислав Гашиќ, официјално објави дека Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ, работници на јавното комунално претпријатие „Водовод“ се осомничени дека извршиле тешко убиство во соучесништво, новинарите го посетиле селото Злот од каде што е осомничениот.

Разговарале со соседите на нивните семејства, а во еден момент проговорил и сега уапсениот Радослав Драгијевиќ, преправајќи се дека не знае ништо за злосторството. Тој кажа дека неговиот син не изгледал чудно последните денови, но изјавил и дека не знае повеќе детали за убиството.

„Дејан цело ова време беше нормален“, вели Радослав. Тој објасни дека тој и неговиот син живеат во иста куќа, но дека не поминуваат многу време заедно.

„Излегува од дома наутро, доаѓа навечер. Не знам ништо повеќе за ова додека не го видам“, изјави кратко Радослав во интервју за Телеграф.

Тогаш рече и дека не го познава другиот осомничен Срѓан Јанковиќ, но знаел дека заедно работеле во ЈКП „Водовод“.

За потсетување, полицијата утринава соопшти дека Далибор и Радослав Дагијевиќ се уапсени под сомнение дека му помагале на осомничениот Дејан да го премести телото од депонијата, каде што прво ја фрлиле Данка, на нова локација.

„Припадниците на МВР ги уапсија Р.Д.(73) и Д.Д.(40) поради постоење основи на сомнение дека му помогнале на Дејан Драгијевиќ (50), осомничен за тешкото убиство на двегодишната Данка Илиќ, да го префрлиле телото на девојчето од депонијата во околината на Бањско поле на непознато место локација на територијата на градот Бор. Поради постоење основи на сомнение дека на 28 март годинава најверојатно сториле кривично дело помагање на сторителот по извршеното кривично дело, на Р.Д и Д.Д., им е одредена мерка притвор до 48 часа, а со кривично дело пријава ќе бидат изведени до Вишото јавно обвинителство Заечар“, се наведува во соопштението.

На почеток