Свет

Америка нема да учествува во каква било контраофанзива против Иран

Американскиот претседател Џо Бајден во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Америка нема да учествува во каков било вид контраофанзива против Иран, соопштија денеска американски претставници.

На 13 април, Иран лансираше стотици беспилотни летала и проектили кон Израел како одговор на осомничениот израелски напад врз комплексот на Амбасадата во Сирија на 1 април, во кој загинаа седум офицери на Револуционерната гарда.

Во изјавата објавена по иранските напади, Бајден рече дека му рекол на премиерот Нетанјаху дека Израел „покажал значителен капацитет да се брани и да ги порази дури и нападите без преседан“. Во таа изјава, Бајден не спомнува дали тој и Нетанјаху разговарале за можен израелски одговор или за можно вмешаност на САД.

„Верувам дека Израел има слобода да дејствува за своја заштита и одбрана, без разлика дали е во Сирија или на друго место. Тоа е долгорочна политика и ќе остане таква, но тоа не предвидува ние да учествуваме во неа“, рече еден. на службениците.

Портпаролот на американскиот Совет за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, вчера изјави дека Америка ќе продолжи да му помага на Израел во самоодбрана, но дека не сака војна со Иран и ескалација на конфликтите во регионот.

На почеток