Свет

Израел бара дополнителни санкции против Иран

Израел: Не напаѓаат од седум фронта, само на еден не возвративме

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац изјави денеска дека апелирал до одредени земји да воведат санкции за ракетната програма на Иран и да ја прогласат Иранската револуционерна гарда за терористичка организација, по директниот ирански напад врз Израел минатиот викенд.

„Покрај воениот одговор на истрелувањето проектили и беспилотни летала, јас водам дипломатски напад врз Иран“, рече Кац на социјалните мрежи.

Кац рече дека испратил писма на адреси на 32 земји и разговарал со бројни колеги, барајќи од нив „да воведат санкции за ракетната програма на Иран и да ја прогласат Револуционерната гарда за терористичка организација со цел да се запре и ослабне Иран“, објави Ројтерс.

„Мораме да го запреме Иран сега, пред да биде предоцна“, рече Кац.

Израел соопшти дека ќе одговори на иранскиот напад со проектили и беспилотни летала во текот на викендот, поради повиците на сојузниците да се избегне ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

На почеток