Свет

БиБиСи: Бројот на убиени руски војници во Украина надмина 50.000

Тешка ноќ во Украина: Русија нападна со 11 дронови и пет проектили, оштетена болница

Анализата на БиБиСи покажува дека бројот на убиени руски војници во Украина надминал 50.000.

Во текот на втората година од војната, бројот на загинати беше речиси 25 отсто поголем отколку во првата.

Руската Би-Би-Си, независната медиумска група Медијазона и доброволците, кои се обидуваат да ги бројат смртните случаи од февруари 2022 година, велат дека повеќе од 27.300 руски војници биле убиени во втората година од конфликтот, што покажува дека освојувањето на територијата има висока цена во човечки животи, објави Индекс .hr.

Како што се очекуваше, Русија одби да ги коментира наодите од извештајот.

Би-би-си потоа потсетува дека често, кога се опишуваат руските освојувања, терминот „мелница за месо“ се користел за да се опише безмилосната жртва на воените сили со цел да се истроши украинската армија.

Бројката од 50.000 е осум пати поголема од единствениот јавен официјален биланс на загинати во Русија, што го објави Москва во септември 2022 година.

Но, вистинскиот број на загинати Руси е веројатно многу поголем.

Анализата на Би-Би-Си не го вклучува бројот на убиени милиции во регионите Доњецк и Луганск, окупирани од Русија. Ако се додадат тие бројки, бројот на загинати би бил уште поголем.

Што се однесува до украинските загуби, претседателот Володимир Зеленски во февруари оваа година рече дека 31.000 украински војници биле убиени – но проценките засновани на американското разузнавање укажуваат на поголеми загуби.

Волонтерите кои работат со Би-Би-Си и Медиазон од почетокот на војната бројат нови воени гробници на 70 гробишта низ Русија.

Сателитските снимки покажуваат дека властите значително ги прошириле областите каде што се наоѓаат гробиштата од почетокот на конфликтот.

Би-Би-Си проценува дека најмалку двајца од петте загинати руски борци немале врска со војската пред руската инвазија на Украина.

На почеток