Свет

(Видео) Напад на главната руска база на Крим, огромни експлозии, изби и пожар

(Видео) Експлозија во Узбекистан, има повредени

Нова видео снимка покажува пожар кој беснее во северен Крим по извештаите за експлозии околу воениот аеродром Џанкој во текот на ноќта.

Снимките кои рано утринава кружат на социјалните мрежи од руски и украински извори покажуваат блесоци на светлина и експлозии, а во позадина свират сирени.

Еден локален канал Телеграм објави „неколку силни експлозии“ кои започнале непосредно пред 4 часот по локално време, пред да избие пожарот. Патиштата околу воздушната база се блокирани, објави каналот. Џанкој е голем воен центар во кој се наоѓа еден од најголемите руски аеродроми на Крим. Тоа е клучна точка за снабдување на руските војници преку јужна Украина и линиите на фронтот.

Руските воени блогери на каналите Телеграм го потврдуваат нападот и посочуваат дека е извршен со ракети АТАКМС. Русија и Украина се уште официјално не ги објавија нападите.

На почеток