Свет

(Видео) Тотален хаос во Дубаи: Се е поплавено, аеродромот затворен

Поплави во Њујорк, прогласена е вонредна состојба

Дубаи беше поплавен, а аеродромот во тој град во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) беше затворен откако градот забележа рекордно количество врнежи од дожд во текот на 24 часа што вообичаено се забележува во текот на една година, објави WAM.

Ерлајнс Емирати ги прекина летовите од Дубаи од утрово до полноќ на 18 април поради неповолните временски услови, а меѓународниот аеродром во градот ги советува патниците да не доаѓаат на аеродромот освен ако не е апсолутно неопходно поради невидените поплави што ги погодија Обединетите Арапски Емирати. (ОАЕ).

Аеродромот во Дубаи соопшти дека летовите сè уште доцнат и пренасочуваат и дека аеродромот прави максимални напори за да ги обнови летовите што е можно поскоро. Емирати ерлајнс соопшти дека ќе продолжи да ги спроведува процедурите за патниците кои пристигнуваат во Дубаи, како и за транзитните патници. Летовите беа пренасочени во вторникот вечерта, откако аеродромот во Дубаи беше делумно потопен.

Во Дубаи во вторникот за 24 часа наврнаа над 120 милиметри дожд на метар квадратен, а се очекува врнежите да продолжат. Обилни дождови и силни ветрови ги погодија ОАЕ, Бахреин и Оман, каде во неделата и понеделникот во поплавите загинаа 18 лица.

Во Дубаи училиштата се затворени, спортските настани се откажани, а трговските центри во градот претрпеа сериозни оштетувања, како и некои патишта.

На почеток