Свет

Украина станува моќна за седум дена, се чека Бајден

Пентагон ќе им достави дел од оружјето на украинските сили за помалку од една недела, откако ќе бидат завршени сите процедури за усвојување на соодветната законска регулатива.

Американските власти соопштија дека Пентагон е подготвен да обезбеди значителна воена помош за Украина откако Сенатот ќе го одобри нацрт-законот за помош на Украина следната недела и претседателот Џозеф Бајден ќе го потпише, пишува Вашингтон пост.

Одделот за одбрана на САД, кој предупреди дека Украина постепено ќе го губи теренот од руските сили и ќе претрпи значителни загуби без итна акција од Капитол Хил, почна да составува пакет помош многу пред претстојното гласање во обид да го забрза процесот, рекоа тие. службени лица.

Еден официјален претставник процени дека на дел од оружјето ќе им бидат потребни помалку од седум дена за да стигне до фронтот.

Пентагон најверојатно ќе испрати нова серија на опрема за противвоздушна одбрана и муниција во Украина, што е од клучно значење за борбата против немилосрдната руска кампања против цивилната инфраструктура во земјата.

На почеток