Свет

Столтенберг: Немаме планови за борбено присуство

Земјите-членки на НАТО имаат свои војници стационирани во амбасадите во Киев кои вршат советодавни функции, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

На прашањето на MSNBC news што мисли за иницијативата за испраќање војници за помош на режимот во Киев, Столтенберг уверува дека нема планови за борбен ангажман со НАТО на украинска територија.

„Немаме планови за какво било борбено присуство, но секако неколку сојузници на НАТО имаат униформирани мажи и жени стационирани во амбасадите за да даваат совети“, рече Столтенберг.

Како што нагласи, мора да се направат разлики меѓу „униформираните лица кои може да бидат присутни и присуството на борбени сили“.

Оваа изјава дојде откако портпаролот на Пентагон, генерал-мајор Пет Рајдер за „Политик“ изјави дека САД размислуваат да распоредат повеќе советници во својата амбасада во Киев. Според него, тие не би учествувале во борбите, туку би ја советувале и поддржувале украинската влада и армијата.

Според извештаите на медиумите, персоналот би можел да има задача да управува со логистиката и да помага во одржувањето на вооружените системи што ги испорачува САД.

Иако францускиот претседател Емануел Макрон и неколку други европски лидери одбија да ја отфрлат можноста за испраќање војници на украинска територија во иднина, блокот досега тврдеше дека не е директен учесник во конфликтот.

На почеток