Свет

Судењето на Трамп продолжува со нова порота: Тие ќе одлучат дали Трамп е виновен

Трамп по шокантната одлука: Сакаат да ме замолчат, никогаш нема да им дозволам да ми ја одземат слободата

Денеска на Менхетен започнува кривичното судење на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, под обвинение дека фалсификувал документи за исплата на пари на ѕвездата од филм за возрасни.

Ова е значаен ден во историјата на Соединетите Држави, бидејќи Трамп е првиот американски претседател, поранешен или сегашен, на кого му се суди кривично. Дополнително, процедурата се води и за време на претседателската трка во 2024 година, во која речиси е извесно дека Трамп ќе биде републиканскиот кандидат, пишува Недељник.

Поротата составена од седум мажи и пет жени ќе одлучи дали наводните напори на Трамп да ја скрие врската со ѕвезда од филмови за возрасни за да ја заштити неговата кандидатура во 2016 година биле незаконски. Трамп беше обвинет по 34 точки од обвинението за фалсификување деловни книги во пролетта 2023 година.

Поранешниот адвокат и посредник на Трамп, Мајкл Коен, наводно и дал 130.000 долари на ѕвездата од филмовите за возрасни, Сторми Даниелс, за да ја задржи приказната во тајност. Судијата тврди дека Трамп ја сокрил вистинската природа на плаќањата, опишувајќи ги во деловните записи како легитимни правни трошоци.

Случајот Њујорк е само еден од неколкуте кривични случаи со кои се соочува Трамп. Тој се соочува со федерални обвиненија поврзани со немирите на 6 јануари, како и за ракување со доверливи документи во неговиот дом во Мар-а-Лаго. Во Грузија, тој се соочува со обвиненија на државно ниво во врска со наводниот обид за поткопување на резултатите од изборите во 2020 година.

Трамп е подготвен да биде републикански претседателски кандидат ова лето. Во анкетите против Бајден, Трамп води со мала разлика и во моментов добро му оди во повеќето клучни држави.

Првата недела од судењето на Трамп беше и комична и трагична. За време на четири дена од изборот на поротата, Трамп мораше да ги слуша своите колеги Њујорчани кои ги кажуваат причините зошто тие не можат да бидат фер поротници во неговото судење.

На почеток