Свет

Грчки брод пресретнал дронови

Денеска, брод на грчката армија, како дел од мисијата на Европската унија Аспиедс, пресретна два дрона на проиранската милитантна група Хути кои нападнаа трговски брод во Црвеното Море.

„Денес наутро грчката фрегата „Хидра“, додека придружуваше трговски брод во Аденскиот залив, пукаше во два беспилотни летала. Едниот го уништи, а другиот одлета“, изјави грчки претставник за Ројтерс.

Мисијата на ЕУ Aspiedes, во која учествуваше грчка фрегата, беше лансирана во февруари за да се заштити важната трговска рута во Црвеното Море од Хутите, кои цели на бродови како одмазда за израелската војна во Газа.

На почеток