Свет

САД тајно и испорачале моќно оружје на Украина

Украина почна да користи балистички ракети со долг дострел, тајно испорачани од САД, потврдија официјални лица во земјата.

Оружјето e дел од пакетот помош од 300 милиони долари, одобрен од американскиот претседател Џозеф Бајден во март и пристигна овој месец.

Ракетите веќе се користени барем еднаш за цел на руски цели во окупираниот Крим, јавува Би-Би-Си.

Бајден сега потпиша нов пакет помош за Украина од 61 милијарда долари. САД претходно и дадоа на Украина верзија на армискиот тактички ракетен систем со среден дострел (ATACMS), но не сакаа да испратат нешто помоќно.

Меѓутоа, тогаш Бајден тајно даде зелено светло за испраќање на Ракетниот систем со долг дострел – кој може да истрела проектили до 300 километри.

„Можам да потврдам дека САД испратија ATACMS со долг дострел во Украина, по директна наредба на претседателот“, рече портпаролот на Стејт департментот Ведант Пател.

САД „не го објавија ова на самиот почеток за да ја одржат оперативната безбедност на Украина на нивно барање“, додаде тој.

Не е јасно колку оружје е веќе испратено, но американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека Вашингтон планира да испрати уште.

Ракети со поголем дострел беа употребени за прв пат минатата недела во напад на руски аеродром во окупираниот Крим, Ројтерс цитираше неименуван американски претставник.

Новите проектили биле користени и во нападот врз руските војници во пристанишниот град Бердјанск во текот на ноќта во вторникот, според Њујорк тајмс.

Реагирајќи на новиот пакет воена помош, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Украина ќе работи да го спречи Владимир Путин.

„Сега ќе направиме се за да го надоместиме ова време поминато во дискусии и сомнежи. Што и да планира Путин сега, ние мора да се свртиме против него и да ја запреме Русија“, рече Зеленски.

Тој неодамна предупреди дека се очекува руска офанзива во наредните недели. Украинските сили страдаа од недостиг на муниција и системи за противвоздушна одбрана во последниве месеци, а властите го обвинија доцнењето на воената помош од САД и другите западни сојузници за загубата на животи и територии.

На почеток