Свет

Обединетите Нации објавија извештај: 282 милиони луѓе се гладни

Потресни сведоштва на раселените жители на Газа: Живееме во кошмар

Речиси 282 милиони луѓе во 59 земји се соочија со акутен глад во 2023 година, а појасот Газа беше територијата каде што најголемиот број луѓе страдаа од глад минатата година, според извештајот на ОН.

Во извештајот, објавен во средата, се вели дека во 2023 година бројот на луѓе кои се соочуваат со акутен глад се зголемил за 24 милиони во споредба со 2022 година поради наглото влошување на безбедноста на храната, особено во Појасот Газа и Судан.

Исто така, се нагласува дека ОН го зголемиле бројот на земји во кои го следат снабдувањето со храна во однос на 2022 година.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во воведот на тој извештај изјави дека тој претставува „повик за оружје на неуспесите на човештвото“ и дека „во свет на многу, децата умираат од глад“ и повика на итен одговор од меѓународната заедница за наодите од извештајот, кој би вклучил трансформација на глобалниот систем за снабдување со храна и зголемување на помошта на најранливите области.

„Конфликтите што избувнаа во последните 12 месеци доведоа до катастрофална глобална ситуација“, рече Гутереш.
Главниот економист на Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), Максимо Тореро, рече дека 705.000 луѓе во пет земји се во петта фаза, што е највисоко ниво на скалата на глад утврдена од меѓународните експерти, што е најголем број од глобалната Извештајот е составен во 2016 година, а минатата година е четирикратен во однос на таа почетна година.

Повеќе од 80 отсто од луѓето кои се соочуваат со глад, 577.000 од нив, се во Појасот Газа, рече Тореро.
Според него, илјадници луѓе се соочуваат со катастрофален глад во Јужен Судан, Буркина Фасо, Сомалија и Мали.

Според проценките на ОН, околу 1,1 милион луѓе во Појасот Газа и 79.000 во Јужен Судан ќе се соочат со екстремен глад до јули.

Исто така, се посочува дека конфликтите на Хаити ќе продолжат да влијаат на несигурноста на храната во таа земја, каде вооружени банди контролираат голем дел од главниот град Порт-о-Пренс.

На почеток