Свет

Обвинителството го објави обдукцискиот извештај на Далибор Драгијевиќ, кој почина во полициската станица во Бор

Вишото јавно обвинителство во Заечар, по три дена разгледување на обдукцискиот наод на покојниот Далибор Драгијевиќ од Злот, соопшти за смртта на братот на осомничената за убиството на Данка Илиќ од Бор.

Пораката ја пренесуваме во целост:

„По добивањето на обдукцискиот извештај на белградскиот институт за судска медицина, Вишото јавно обвинителство Зајечар поднесе предлог за замена на надлежноста во постапката за смртта на сега починатиот. Далибор Драгијевиќ, согласно Методологијата за истрага во случаи на злоупотреба, од кои причини предметот не се огласи“, соопштија од обвинителството.

Драгијевиќ беше осомничен дека му помогнал на својот брат Дејан да го извади телото на Данка Илиќ. Дејан Драгијевиќ е осомничен дека заедно со колегата Срѓан Јанковиќ со автомобил го прегазиле девојчето, а потоа ја убиле.

Неделникот „Радар“ неодамна откри дека обдукцијата покажала дека Драгијевиќ починал со насилна смрт, а доказ за тоа се бројните повреди што ги имал по телото.

Но, полицијата во соопштението наведува дека Драгијевиќ починал од природна смрт, а дека на 6 април му се слошило во полициска станица и дека Брзата помош можела да констатира смрт на мажот само по доаѓањето на местото на настанот.

Кобниот ден, осомничениот Драгијевиќ е приведен поради сомнение дека му помогнал на својот брат да го извади телото на детето.

Инаку, несреќното девојче беше убиено на 26 март годинава, а во притвор се Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ под сомнение дека ја убиле Данка Илиќ, а за помагање во делото е осомничен Радослав Драгијевиќ.

Телото на детето до сега не е пронајдено.

На почеток