Свет

Драматично во Америка: Торнадо оштети стотици куќи, а има и повредени

Три лица се повредени во округот Ланкастер во американската сојузна држава Небраска кога торнадо урна индустриска зграда во која се наоѓаа 70 луѓе, а сите се евакуирани, соопштија властите.

Неколку торнада ги погодија Небраска и американската сојузна држава Ајова во петокот, а најразорните ги погодија северозападните предградија на Омаха, град со 485.000 жители.

Торнадото оштети стотици куќи и други згради, а околу 10.000 потрошувачи во областа останаа без струја, пренесува АП.

Фотографиите на социјалните мрежи покажаа дека малиот град Минден, Ајова, на околу 30 милји североисточно од Омаха, исто така претрпел голема штета.

Полицијата соопшти дека торнадото предизвикало превртување на возот во близина на Вејверли, Небраска.

На почеток