Свет

Бајден за Трамп: Јас сум возрасен маж и се кандидирам против шестгодишно дете

Американскиот претседател Џозеф Бајден (81) ја искористи традиционалната гала вечера со новинарите одржана во саботата за да го „провика“ својот републикански ривал Доналд Трамп (77) за незрелост и се пошегува на сметка на сопствената напредна возраст, пренесува Си-Ен-Ен.

„Да, возраста е проблем. Јас сум возрасен човек и се натпреварувам против шестгодишно дете“, рече Бајден, кој Трамп го нарече „заспаниот Дон“.

Говорејќи пред речиси 3.000 новинари, јавни личности и политичари, Бајден, зборувајќи за Трамп, додаде: „Возраста е единственото нешто што ни е заедничко“. Мојот потпретседател всушност ме поддржува“.

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс претходно изјави дека нема да го поддржи Трамп во трката за освојување на уште еден претседателски мандат.

На почеток