Свет

Западот ја бара „слабата точка“ на Русија? „Расте паника“ за погрешни чекори, напиша Полјански

„Фактот дека таа страна – мислам на „колективниот Запад плус еден“, така би ја нарекол таа страна – дека таа страна ќе ја бара нашата слаба точка, тоа е јасно. Најважно е никогаш да не ја покажеме таа слаба точка “, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за ТВ Русија на 24.

Според него, на украинската страна на фронтот расте паниката.

Како што истакна, „сите имаме долгогодишни пријатели, роднини на пријатели и слично, тие се на фронтот. Некои од нив доаѓаат на одмор и разговараат за тоа (што се случува таму), некои го прават тоа на телефон со букви“.

„И оваа информација е од прва рака, сега ни е многу важна паниката. Таму, од друга страна, паниката расте. Сега ни е многу важно да го задржиме овој моментум. Многу е важно да не запреме и да продолжиме со спроведување (на задачите).“, додаде Песков.

Кремљ смета дека судбината на украинскиот претседател Володимир Зеленски е однапред одредена.

Претходно Дмитриј Песков најави дека Вашингтон продолжува да „долева масло на огнот“, но исходот од конфликтот во Украина е извесен – Русија ќе победи.

Прес-секретарот на рускиот претседател предупреди и дека порано или подоцна специјалната операција ќе заврши со успех на Русија, но европските земји ќе мора да преговараат со Москва за нов модел.

На почеток