Свет

Пристигна закана од Русија: „Кога ќе дојде судниот ден – ќе зажалат…“

Амбасадорот на Литванија во Шведска, поранешниот шеф на литванското Министерство за надворешни работи, Линас Линкевичиус, на социјалната мрежа Х навести дека мостот на Крим повторно би можел да биде цел на напад.

Рускиот дипломат во ОН Дмитриј Полјански е сигурен дека Литванецот ќе се покае за овие зборови.

Линкевичиус објави колаж со слика од мостот и фотографија од лансирањето на ракетата.

Сликите ги придружуваше со зборовите: „Ако некој се уште немал можност да се фотографира на мостот на Крим, има уште време“.

Полјански одговори на овој коментар.

„Се чини дека неславниот твит на (сега полски министер за надворешни работи) Радослав Сикорски за пренасочување на Северен тек, кој подоцна кукавички го избриша, ги инспирира сервилните балтичко-американски пудлици. доаѓа – ќе зажалат за сите погрешни чекори“, напиша Пољански.

Во септември 2022 година, Сикорски, кој сè уште не беше на чело на Министерството за надворешни работи, се истакна со изјавата дека САД учествувале во пренасочувањето на гасоводите „Северен тек“.

„Тоа е мала работа, но убава“, напиша тој на Твитер под фотографијата од местото на несреќата.

„Ви благодариме, САД“, додаде тој, без да прецизира на што мисли.

Подоцна, Сикорски на својот профил објави цитат од американскиот претседател Џозеф Бајден, кој се закани дека ќе го уништи гасоводот Северен тек 2.

На почеток