Свет

„Израелците подготвени да одат во Рафах“: Медиумите тврдат дека планот на Тел Авив е подготвен, но една работа може да ја спречи катастрофата

Началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Херзи Халеви во понеделникот ги одобри конечните планови за воена операција во градот Рафа и во бегалските кампови во Појасот Газа, пишува Ynet News.

Без да го наведе изворот на информацијата, сајтот тврди дека израелски тенкови се на границата на Газа и се подготвени да започнат операција со која Израел сака да ја искорени милитантната група Хамас, пишува Тајмс оф Израел.

Се вели дека планот за инвазијата се состои од неколку фази, а инвазијата може да биде суспендирана или одложена доколку се постигне напредок во разговорите за заложниците кои ги држи Хамас.

Порталот исто така тврди дека во следните два до три дена или ќе се постигне договор за заложниците или ќе започне копнената операција на Израел.

На почеток