Спорт

Страшна трагедија: Поранешен фудбалер го прегази камион

Голема трагедија го потресе шпанскиот фудбал. Поранешниот фудбалер Сантос Олмо (44), кој работел како скаут и помошник спортски директор на Сарагоса, загинал трагично откако бил прегазен од камион.

Санти Олмо во текот на својата кариера настапуваше за Елче, Гранада, Кадиз, Херкулес и други тимови, а во исто време, освен помошник директор, работеше и како тимски скаут и важеше за еден од клучните оперативци на клубот.

Веста за неговата смрт прв ја објави „АС“ и наведе дека несреќата се случила во вторникот вечерта.

Тага во Реал Сарагоса за смртта на Сантос „Санти“ Олмо

Santi desarrollaba en el club un неуморен y certero trabajo en el scouting de jugadores, centrado espacial en los dos primeros equipos del Real Сарагоса.

„Со болка во срцето ја објавуваме смртта на Сантос Санти Олмо, член на техничкиот тим на Реал Сарагоса кој не напушти во вторникот на 44-годишна возраст. Санти работеше неуморно за да ги извидува играчите, особено фокусирајќи се на првиот и вториот тим на Сарагоса. Никогаш нема да ја заборавиме неговата волја, добрина и насмевка. Во овие тешки моменти сакаме да изразиме искрено сочувство до семејството“, соопштија од клубот.

Од него се простија и некои од клубовите за кои настапуваше во текот на кариерата.

На почеток