Магазин

(Видео) Ова е најслушаната евровизиска песна досега

Македонија и годинава без претставник на Евровизија

Победничката песна на Холанѓанецот Данкан Лоренс „Arcade“ од изборот за песна на Евровизија во 2019 година надмина една милијарда стримови веќе во 2021 година и стана најстримуваната песна досега на Spotify.

По победата на Данкан во 2019 година, љубовната балада се проби на топ листите на повеќето европски земји, како и на второто место на табелата за продажба на дигитални песни на Билборд, а исто така постигна успех во Белгија, Грција, Естонија, Шведска, Исланд и – логично – Холандија.

Во октомври 2019 година, Данкан го претстави својот втор сингл, „Love Don’t Hate It“, а потоа започна да работи на својот прв албум. Со помош на неговото момче Џордан Гарфилд, тој го издаде албумот „Small Town Boy“ во летото 2020 година, создавајќи уште три хит синглови „Someone Else“, „Last Night“ и „Feel Something“.

Со новиот албум, интересот за победничката песна на Данкан на Евровизија е обновен, а нејзината популарност експлодира во 2021 година благодарение на TikTok. Откако стана вирална на оваа социјална мрежа Gen Z, „Arcade“ доби повеќе од 200 милиони стримови на Spotify.

На почеток