Свет

Иран: Не планиравме да направиме нуклеарна бомба, но ако се чувствуваме загрозени, нема да имаме избор

Иран ќе мора да ја промени својата нуклеарна доктрина доколку Израел му се закани, изјави советникот на врховниот водач на Иран Камал Харази, предизвикувајќи загриженост за иранското нуклеарно оружје.

„Не планиравме да направиме нуклеарна бомба, но ако на Иран биде загрозен, нема да имаме друг избор освен да ја промениме нашата воена доктрина“, рече Харази, како што јави иранската студентска вести мрежа, додавајќи дека Техеран веќе ставил до знаење дека има потенцијал да направи такво оружје, пренесува Јутарњи лист.

Врховниот водач на Иран Али Хамнеи го забрани развојот на нуклеарно оружје со фатва во раните 2000-ти, повторувајќи ја својата позиција во 2019 година кога изјави дека „градењето и складирањето нуклеарни бомби е погрешно, а нивната употреба е харам (религиски забранета). Иако ние имаат нуклеарни технологии, одлучно се избегнува Иран“.

Но, во 2021 година, тогашниот ирански министер за разузнавање рече дека притисокот на Западот може да го принуди Техеран да работи на нуклеарно оружје.

„Во случај ционистичкиот режим (Израел) да ги нападне нашите нуклеарни постројки, ние повеќе нема да се двоумиме“, додаде Харази.

Во април, Иран и Израел достигнаа највисоко ниво на тензија, при што Техеран директно лансираше околу 300 проектили и беспилотни летала кон Израел како одмазда за непотврдениот израелски напад врз комплексот на иранскиот конзулат во Дамаск, кој резултираше со жртви. Иран ги развива своите нуклеарни постројки во последниве години.

По долготрајните преговори поради загриженоста дека Техеран би можел да развие нуклеарно оружје, Иран потпиша нуклеарен договор во 2015 година со кој драстично се ограничува збогатувањето ураниум и ја овластува Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да врши строги инспекции.

Оттогаш, САД се повлекоа од договорот во 2018 година под тогашниот претседател Доналд Трамп, а Техеран почна да збогатува ураниум и се приближи до чистотата за оружје и ограничените инспекции на МААЕ. Неодамна, поранешни водечки ирански политичари навестија дека земјата сега е технички способна да развие нуклеарно оружје.

На почеток