Свет

Регистриран земјотрес во Хрватска

Серија земјотреси во Турција: четири потреси во рок од еден час

Земјотрес со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, јавува ЕМСЦ.

Според тој портал, епицентарот бил на 17 километри од Огулин.

Како што јави 24сата.хр, земјотресот е почувствуван и во Загреб.

„Навистина се затресе. Мачките веднаш побегнаа, секоја на своја страна“, напиша корисник од Ириновац на ЕМСЦ.

На почеток