Свет

Забраната на продажба на оружје на Израел само ќе му помогне на Хамас, вели британскиот министер за надворешни работи

Само 15 отсто од Израелците сакаат Нетанјаху да остане премиер по војната

Забраната за продажба на оружје на Израел во Велика Британија само ќе го зајакне Хамас, изјави британскиот министер за надворешни работи и поранешен премиер Дејвид Камерон за Би-Би-Си.

Камерон рече дека иако нема да поддржи голема израелска копнена офанзива на градот Рафах во Газа, Велика Британија нема да ги следи плановите на САД да ја запре продажбата на оружје на Израел.

Тој рече дека Велика Британија испорачува само 1 отсто од оружјето на Израел и предупреди дека Израел мора да стори повеќе за да ги заштити цивилите и да обезбеди хуманитарна помош.

Минатата недела, американскиот претседател Џо Бајден рече дека САД „нема да достават оружје“ доколку Израел продолжи со планираната инвазија на Рафах, јужниот град Газа, каде што се засолнети околу 1,4 милиони луѓе.

ОН соопштија дека повеќе од 80.000 луѓе го напуштиле Рафах во изминатата недела, а израелските тенкови наводно се зацврстуваат надвор од населените области.

Израел соопшти дека ќе продолжи со планираните операции во Рафах и покрај предупредувањата од САД и другите сојузници дека копнената офанзива може да доведе до масовни цивилни жртви и хуманитарна криза. Премиерот Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе ги елиминира баталјоните на Хамас за кои тврди дека се сместени во Рафах.

Камерон рече дека нема да поддржи целосна офанзива на Рафах додека не го види израелскиот „план за заштита на народот“.

На почеток