Свет

Русите собориле 16 украински проектили и 31 беспилотно летало над Белгород, 15 мртви

Руските противвоздушни системи уништи 16 проектили и 31 беспилотно летало коои Украина ги лансираше синоќа на руска територија, вклучително и 16 проектили над граничната област Белгород, соопшти руското Министерство за одбрана, додавајќи дека во синоќешниот украински напад врз таа област загинале 15 луѓе.

Гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, на апликацијата за пораки Телеграм напиша дека, според прелиминарните податоци, во денешниот напад биле оштетени пет куќи.

Руското министерство соопшти дека 12 од наводните проектили биле истрелани од украински повеќецевни ракетни фрлачи Вилха и дека четири крстосувачки ракети „Сторм сенка“, кои се истрелани од авиони, и седум беспилотни летала биле соборени над Крим.

Осум беспилотни летала беа соборени над регионот Курск, а четири беа пресретнати над Липецк, додаде министерството.

Пред точно една година, Велика Британија стана првата земја што ја објави испораката на ракетата со долг дострел Storm Shadow. Тие крстосувачки ракети имаат дострел поголем од 250 километри. Во електраната во Курск дронот предизвика мал пожар кој брзо беше изгаснат, но нема жртви, изјави гувернерот на таа област Игор Артаманов.

Вчера, како резултат на украинскиот напад на Белгород, фрагменти од проектил од советско време погодија станбен блок, кој потоа се урна, а животот го загубија 15 лица, а 20 беа ранети.

Тоа е еден од најсмртоносните напади врз областа Белгород, според руските власти, кои додаваат дека украинската страна во тој напад користела балистички ракети „Точка“ и „Адлер“ и системи за повеќецевни ракетни фрлачи RM-70 Vampire (MLRS).

На почеток