Свет

(Видео) Украина на колена: „Ако не погодат со водена бомба, тоа ќе биде масовна гробница“

Руските сили отворија силен оган врз пограничниот град Вовчанск, користејќи комбинација од воздушни напади, крстаречки бомби, вооружени дронови и тешка артилерија.

„Тие напредуваат во станбената област Вовчанск и се вселуваат во туѓите куќи. Ова е само првиот бран. Тие ја тестираат нашата одбрана, подготвуваат артилерија. Кога целосно ќе влезат во градот, ќе донесат резерви“. објаснува Денис.

„Во овие тешки услови ќе се бориме со сите средства“, рече војникот Андриј и додаде: „Едноставно немаме друг избор бидејќи нашите домови, нашите семејства, нашите деца се оставени зад нас“.

„Градот не беше подготвен за ова бомбардирање“, рече тој и додаде:

„Во петокот ги видовме првите пробиви на линијата на државната граница од непријателските оклопни возила – тоа беше првичниот наплив. Се бориме за слобода и вистина. Ние доброволно ги браниме нашите интереси, интересите на нашата земја. И ние веруваме дека оваа вистина треба да се каже“, рече Денис.

Тој испрати порака до украинските врховни команданти.

„Имајте доверба во вашите војници, вашите офицери. Верувајте им на оние на теренот. Дајте им шанса, дајте им помош, дајте им шанса да ја одбранат оваа земја. Има многу луѓе овде кои доброволно дојдоа да ги дадат своите животи за оваа земја. Командата треба да ги почитува, да им верува и да им овозможи да си ја завршат работата“, заклучи Денис.

На почеток