Магазин

Билборд висок 70 метри се урна во Индија, загинаа 14 лица

Најмалку 14 лица загинаа откако џиновски билборд се урна за време на ненадејна бура во индискиот град Мумбаи. Десетици луѓе се повредени.

Билборд висок 70 метри и широк 50 метри вчера паднал врз куќи и бензинска пумпа, соопшти полицијата. Службите за итни случаи соопштија дека неколку луѓе се уште се заробени во урнатините и дека во тек е спасувачка операција.

Државната влада на Махараштра, каде што се наоѓа Мумбаи, нареди истрага за инцидентот.

Снимките покажуваат како огромниот билборд се ниша од ветрот пред да падне на згради во близина на прометниот пат во источните предградија на Гаткопар. Во несреќата се згмечени неколку возила.

Фотографиите од местото на настанот покажуваат дека екипите за итна помош поминуваат низ урнатините. Драматичната видео снимка покажува како спасувачите ја извлекуваат жртвата од под урнатиот билборд и користат електрични алати за да го исечат металот.

„Спасивме околу 80 луѓе. Има еден црвен автомобил кој е сериозно оштетен, мислиме дека некои луѓе се заробени внатре“, изјави претставникот за новинската агенција АНИ.

Властите велат дека билбордот е неколку пати поголем од законската големина, а агенцијата што го поставила немала дозвола. Беше испратено известување до компанијата во кое се бара да ја расклопат структурата и да ги отстранат сите слични постери.

Девендра Фаднавис, заменик-главен министер на Махараштра, рече дека владата ќе обезбеди финансиска помош од 500.000 рупии (околу 5.500 евра) за семејствата на загинатите и повредените во инцидентот.

Вчера песочна бура го запре сообраќајот во делови од градот, корнеше дрвја и предизвика прекин на електричната енергија.

На почеток