Свет

Пожарот во пристаништето Медулин под контрола, уништени над 20 јахти. Луѓето скокале во морето

Драматични сцени во Романија: голем пожар избувна во пансион, загинаа дете и четворица возрасни

Најмалку 20 чамци изгореа во голем пожар што синоќа избувна во марината во Медулин, извести утринава истарската полиција.

Јавната служба во Пула потврди дека пожарот е ставен под контрола нешто пред 7 часот и дека пожарникарите успеале да спречат тој да се прошири на други пловни објекти, пренесува порталот Истра24.

Повредени нема, а сигурно е дека изгореле најмалку 22 чамци.

„Утрово околу 05:00 часот ме разбуди експлозија. Прво помислив дека ништо не експлодира во мене, но не по неколку минути слушнав уште една експлозија, но со помал интензитет. Видов густ црн чад кој се протегаше од влезот на автокампот Медулин па се до Премантура, Продолжуваме понатаму“, напиша на Фејсбук новинарот Младен Коленко.

Како што јави ХРТ, некои жители скокнале во морето и донеле неколку чамци на безбедно.

Се слушнаа експлозии. Саѓи, бензини пловат по морето, морето гореше, какви ќе бидат последиците ќе се знае во текот на денот, а штетата најверојатно ќе се мери во стотици илјади евра.

На почеток