Свет

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија: Дали причината е новата руска офанзива?

Зеленски за авионите Ф-16: Дефинитивно ќе ги видиме на украинското небо

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија, соопштија денеска властите, а Си-Ен-Ен Португалија и други медиуми објавија дека причина за тоа се новите борби во неговата земја.

Шпанскиот крал Фелипе требаше да го прими Зеленски на 17 мај и да подготви ручек во негова чест.

Зеленски требаше да потпише и договор за билатерална безбедносна соработка со шпанскиот премиер Педро Санчез по минатогодишната заедничка изјава на НАТО.

Портпаролот на португалската влада изјави дека украинскиот претседател ја откажал посетата, но не наведе причина.

Шпанската влада соопшти дека не може да го коментира инцидентот од безбедносни причини.

Шпанија, заедно со другите земји-членки на ЕУ, е посветена на обезбедување финансиска и воена поддршка за Украина по руската инвазија во февруари 2022 година.

Посетата на Зеленски требаше да се совпадне со ветувањето на ЕУ за долгорочна безбедносна поддршка за Киев, според нацрт-документот.

На почеток