Магазин

Новиот филм на Селена Гомез ја воодушеви публиката во Кан

Шпанскиот мјузикл на Емилија Перез ги доби најдолгите овации досега на овогодинешниот филмски фестивал во Кан.

Според Variety, публиката девет минути аплаудирала на филмската екипа. Филмот го режираше Жак Одиард, а главните улоги ги толкуваат Зои Салдана, Селена Гомез и Карла Софија Гаскоњ.

Во мјузиклот Салдана ја прикажува „преквалификуваната и потценета“ адвокатка Рита, чија адвокатска канцеларија е повеќе склона да им помага на криминалците отколку да бара правда. Рита наоѓа излез од својата незавидна ситуација откако е регрутирана од озлогласениот водач на картелот Манитас (Гаскоњ), кој сака да оди на операција за промена на полот бидејќи отсекогаш сакал да биде жена.

Гомез во филмот ја играше неговата сопруга.

Филмот ја воодушеви публиката во Кан, а посебни пофалби доби шпанската актерка Гаскоњ, која го глумеше лидерот на картелот.

Аудиар го опиша својот последен филм како „оперско либрето во четири чина“. Прославениот режисер има шест филма под појас, од кои најпознати се Дифан од 2015 година и Гледајте ги мажите да паѓаат од 1994 година. Дифан ја освои Златната палма, гледај го мажите паѓаат три награди Цезар.

На почеток