Свет

Путин му изрази сочувство на Иран: Раиси беше вистински пријател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, опишувајќи го Раиси како вистински пријател на Русија.

„Ве молиме прифатете го моето длабоко сочувство во врска со големата трагедија што го снајде народот на Исламската Република Иран“, му напиша Путин на Хамнеи во пораката, соопшти Кремљ.

Тој го опиша Раиси како извонреден политичар и вистински пријател на Русија, кој даде непроценлив личен придонес во развојот на добрососедските односи меѓу нивните земји.

На почеток