Свет

Таткото на осомничениот за убиството на Данка Илиќ е пуштен од притвор

Радослав Драгијевиќ (70), татко на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 29 мај ја убил Данка Илиќ (2) од Бор заедно со неговиот колега Срѓан Јанковиќ (50), по двомесечниот притвор во кој беше задржан за кривично дело Помагање на сторителот по извршеното кривично дело, а на крајот на мај ќе биде пуштен на слобода, дознава Нова.рс од Вишото јавно обвинителство Заечар.

За ова дело, нема законска можност за продолжување на притворот, а се очекува Радослав Драгијевиќ да биде ослободен на 29 мај.

Од друга страна, од обвинителството велат дека ќе предложат и продолжување на притворот за главните осомничени Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ.

Да потсетиме, Данка Илиќ беше убиена на 26 март годинава, а за тоа дело осомничени се Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ. Во полиција е приведен и братот на Дејан, Далибор Драгијевиќ, кој почина како последица на полициска тортура во полициската станица во Бор.

На почеток